زندگی بدون پلاستیک

اثر میکروپلاستیک‌ها بر سلامتی ما

استفاده از پلاستیک یکی از سهولت‌های زندگی مدرن است، اما در سال های اخیر آلودگی حاصل از ذرات پلاستیک به یک نگرانی جهانی تبدیل شده است. توزیع و فراوانی این ترکیبات در جهان به حدی گسترده است که بسیاری از دانشمندان از آن برای تعریف یک دوره تاریخی جدید استفاده می‌کنند: “پلاستیسین”.

در واقع میکروپلاستیک‌ها  ذرات پلاستیکی با ابعاد کمتر از 5 میلی‌متر هستند که همه جا پراکنده هستند،  از اعماق اقیانوس‌ها گرفته تا هوایی که تنفس می‌کنیم. آنها به راحتی توسط باد جابجا می‌شوند و در دورافتاده ترین مکان‌های روی زمین از جمله مناطق کوهستانی و قطبی هم یافت می‌شوند. حتی در غذایی که می خوریم و در آبی که می‌نوشیم وجود دارند. آنها بر دنیای زنده تأثیر می‌گذارند و تقریباً تمام سطوح سازمان بیولوژیکی را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

انواع پلاستیک پس از دور ریختن به زباله تبدیل می شود و به دلیل دوام زیاد، آلودگی حاصل از آن برای سال های زیادی در محیط باقی می ماند. انتظار می‌رود که حجم پیش‌بینی‌شده سالانه میکروپلاستیک‌های تولید شده (حدود 400 میلیون تن) تا سال 2050 بیش از دو برابر شود.

افزایش میکروپلاستیک‌های موجود در هوا نتیجه موارد زیر است:
  • الیاف مصنوعی
  • تخریب و تکه تکه شدن محصولات پلاستیکی
  • سوزاندن زباله
  • انتشارات صنعتی و ترافیکی
  • تعلیق مجدد گرد و غبار
پلاستیک‌ها چگونه بر سلامت انسان تأثیر می گذارند؟

میکروپلاستیک‌ها ما را احاطه کرده‌اند و می‌توانند از طریق استنشاق، بلعیدن، جذب پوستی، آب، غذا و محصولات مصرفی وارد بدن انسان شوند. دانشمندان معتقدند که روزانه ده‌ها هزار و شاید تا بیش از صد هزار ذره میکروپلاستیک وارد بدن انسان می‌شود.  اعتقاد بر این است که این ترکیبات‌ ممکن است برای سلامتی ما خطرناک باشند. تصور می‌شود که آنها می‌توانند به عنوان محرک عمل کنند و این ترکیبات به‌عنوان ناقلی برای میکروارگانیسم‌ها و مواد شیمیایی سمی عمل می‌کنند، بنابراین خطرات بیشتری برای سلامتی ایجاد می‌کنند.

اثرات زیان بار پلاستیک‌ها

تحقیقات، پتانسیل میکروپلاستیک‌ها در ایجاد اختلال متابولیک، سمیت عصبی و همچنین اثرات سرطان زا را نشان داده است. همچنین، این ترکیبات می‌توانند به عنوان مختل کننده غدد درون ریز عمل کنند، بنابراین عملکرد طبیعی هورمون‌ها را تحت تأثیر قرار داده و به طور بالقوه باعث افزایش وزن می‌شوند. برخی از میکروپلاستیک‌ها رشد مغز جنین را دستخوش تغییر کرده و می‌توانند بر رشد طبیعی مغز در کودکان تأثیر بگذارند. این ترکیبات در طیف وسیعی از موجودات آبزی از نهنگ‌ها تا پلانکتون‌های کوچک شناسایی شده‌اند و تهدیدی فیزیکی و فیزیولوژیکی برای موجودات دریایی به شمار می روند و از آنجایی که به آسانی در زنجیره غذایی منتقل و تجمع می‌یابند، برای انسان نیز تهدید جدی هستند.

با این تفاسیر به نظر می‌رسد که یکی از اهداف و رسالت‌هایی که مفهوم تولید ارگانیک باید به دنبال آن باشد، عدم استفاده از محصولات پلاستیکی در بسته‌بندی و توزیع محصولات است. به دنبال نیل به این هدف مهم و احترام به محیط زیست، مجموعه ما برای بسته بندی محصولات خود به جای استفاده از ظروف یکبار مصرف و پلاستیکی، از ظروف شیشه‌ای و ظروف چند بار مصرف استفاده می‌کند.

منابع:

Chen, G. et al. (2019) Mini-review of Microplastics in the Atmosphere and Their Risks to Humans. Science of the Total Environment. DOI: https://doi.org/10.1016/j.scitotenv.2019.135504

Lim, X. (2021) Microplastics Are Everywhere –– But Are They Harmful? Nature593, pp. 22-25 https://www.nature.com/articles/d41586-021-01143-3

Rahman, A. et al. (2021) Potential Human Health Risks Due to Environmental Exposure to Nano– and Microplastics and Knowledge Gaps: A Scoping Review. Science of the Total Environment. DOI: https://doi.org/10.1016/j.scitotenv.2020.143872

Royte, E. (2018) We Know Plastic is Harming Marine Life. What About Us? National Geographic. https://www.nationalgeographic.com/magazine/article/plastic-planet-healthpollution-wastemicroplastics

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *