آیا پیاز جوانه زده قابل مصرف است؟

آیا پیاز جوانه زده قابل مصرف است؟

آیا پیاز جوانه زده قابل مصرف است؟

سمی بودن پیاز جوانه زده ، موضوعی که از قدیم بین مردم رایج بوده است. در این مقاله ابتدا به خواص پیاز و سپس به بررسی این موضوع می پردازیم.

خواص پیاز:

پيـاز انـواع مختلـف دارد؛ مانند: سفيد، بنفش، قرمز و زرد. پياز در حال حاضر در تمام مناطق دنيا كشت مي شود ولي منشأ آن از ايران و افغانستان بوده و از آنجا به ديگر نقاط دنيا راه يافته اسـت. پیاز غنی از آنتی اکسیدان ها، ویتامین ها، عناصر معدنی، فیبر و نشاسته می باشد. آنتی اکسیدان ها شامل اسید اسکوربیک، فلاونوئیدها، پلی فنول ها و … هستند که کمک شایانی به بهبود سلامتی می کنند.

فواید بی نظیر پیاز بر کسی پوشیده نیست. از زمـان باسـتان پياز به عنوان غذا و براي درمان بسـياري از بيماري ها مورد استفاده قرار گرفته است. از خواص آن می توان به بهبود عملکرد سیستم ایمنی، ضد التهاب قوی،  کاهش کلسترول، پیشگیری از بیماری‌های قلبی، فشار خون، سرطان و دیابت، تقویت دستگاه گوارش و سلامت دهان و دندان اشاره کرد.

طبق پژوهش های صورت گرفته پیاز خام نسبت به پیاز پخته شده آنتی اکسیدان بیشتری دارد. جالب است بدانید لایه های خارجی پیاز ترکیبات آلی بیشتری نسبت به لایه های داخلی آن دارند.

بهترین مکان نگهداری پیاز:

پیاز را باید در مکانی خنک ، خشک ، تاریک و دارای تهویه مناسب نگه داری کنید. همچنین پیاز و سیب زمینی را کنار هم نگذارید، یک همسایه خوب برای پیاز، سیر است. آنها را می‌توان نزدیک به هم نگه داشت بدون اینکه رسیده و یا خراب شوند.

آیا پیاز جوانه زده قابل مصرف است؟

پاسخ این سوال مثبت است. پژوهشگران طی آزمایشی در سال 2020، گزارش کردند که جوانه زدن پیاز به مدت 2 تا 8 روز منجر به افزایش قابل توجه ترکیبات آنتی اکسیدانی آن می شود. در واقع پیاز جوانه زده فعالیت آنتی اکسیدانی بالاتری را نشان می دهد و می تواند به عنوان منبع خوبی از آنتی اکسیدان های طبیعی در نظر گرفته شود.

همچنین در پژوهشی دیگر به طور شگفت انگیزی مشخص شد که پیاز قرمز جوانه زده حاوی غلظت بالاتری از کوئرستین در مقایسه با پیاز جوانه نزده است. احتمالا این اتفاق به دلیل از بین بردن دیواره های سلول در هنگام جوانه زدن و به دنبال آن افزایش رادیکال های آزاد می باشد. پیاز قرمز ، بنفش و زرد مقادیر بیشتری کوئرستین نسبت به انواع سفید دارند. لازم به ذکر است عواملی نظیر رقم پیاز، شرایط کشت و … روی ترکیبات پیاز و تأثیر گزار است.

جالب است بدانید در بلاروس، پیاز را درون آب می گذارند تا جوانه بزند و بعد مصرف می کنند. همچنین در آمریکا نیز از جوانه های پیاز برای طبخ غذا استفاده می کنند.

با پیشرفت علم باید از باور های اشتباه فاصله گرفت و از اطلاعات جدید بهره برد. گاهی چیزهایی که باور عمومی هستند، در حقیقت اشتباهند .

 

از طریق لینک زیر می توانید اطلاعات لازم را در رابطه با آنتی اکسیدان ها و نحوه فعالیت آنها کسب کنید.

منابع:

THE EFFECTS OF SPROUTING ON THE ANTIOXIDANT POTENTIALS OF ONIONS (Allium cepa L.)

Effect of sprouting on physicochemical, antioxidant and flavonoid profile of onion varieties

 Antioxidative phenolic constituents of skins of onion varieties and their activities

Quantitative analysis of flavonoids, sugars, phenylalanine and tryptophan in onion scales during storage under ambient conditions

dengarden.com

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *