محصولات تک خواستگاه (single origin)

محصولات تک خاستگاه (single origin): تحفه نطنز در معانی مختلف در ادبیات فرهنگ عامه جای گرفته است. اگر از عوام بپرسیم تحفه نطنز چیست و چه کاربردی در کلام دارد؟ برخی یا نمی‌دانند یا می‌گویند در این حد می‌دانیم که تحفه نطنز داشتن، کنایه از یک جنس کمیاب، با ارزش و نادر است.

از دیدگاه مردم نطنز تحفه این شهر شاه‌میوه یا گلابی نطنز بوده، چرا که از نظر طعم و مزه در نوع خود بی‌نظیر است و بی‌نظیری آن به دلیل ترکیبات خاک، آب‌ و هوای ویژه نطنز دانسته می‌شود.

تا به حال زیاد سیب سمیرم، برنج فریدون کنار، چای لاهیجان و به اصفهان را شنیده اید

اما چرا مثلا سیب تولید شده در سمیرم مشهور تر است؟ مسلما بخاطر کیفیت خوبی که دارد.

به عبارتی سیب تولید شده در منطقه سمیرم به خاطر کیفیت خوبی که دارد شناخته شده تر است.

به محصولی که از یک باغ یا مزرعه برداشت شده باشد و با محصول مزارع دیگر ترکیب نشده باشد، تک خاستگاه می گویند.

مهم‌ترین ویژگی محصول تک خاستگاه، قابلیت ردیابی کردن آن است؛ همچنین می توان از کیفیت کاشت و نگهداری آن محصول اطمینان حاصل کرد .این موضوع بیان کننده کیفیت بالای محصول می باشد و تاییدی است بر این‌که محصول از مزرعه‌ای خاص با ویژگی‌هایی منحصربه‌فرد آمده و طعم آن منعکس‌کننده‌ی محل کشت مزرعه یا منطقه خاص آن  است.

هر بسته مواد غذایی از یک مزرعه و یک کشاورز خاص است و عطر و طعم خاص خود را هم دارد. در واقع هر کدام داستان مخصوص خود را دارند. یک کشاورز به همان اندازه که پرورش دهنده است، هنرمند نیز می باشد. همین امر باعث می شود آن ماده غذایی طعمی از اصالت بدهد.

در محصول تک خاستگاه، شرایط رشد از جمله خاک، آب و هوا، روش های کشت و تغذیه برای گیاه یکسان است و همین موضوع آن محصول را منحصر به فرد می کند. معمولا این ویژگی برای برخی از محصولات نظیر چای، برنج و قهوه از اهمیت بیشتری برخوردار است.

موادغذایی تک خاستگاه بین فروشنده و خریدار شفافیت ایجاد می کند و  این امکان را به تولیدکنندگان می دهد تا روی کیفیت تمرکز کنندو مهمتر از آن رفاه را برای کشاورزان خرد و نوپا به دنبال دارد.

تیم ما علاوه بر تولیدات خود، با کشاورزان خرد در سراسر ایران همکاری می کند تا تولید کنندگان کوچک و فردی بتوانند از سیستم های توزیع سراسری استفاده کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *