اثرات مضر مصرف سموم شيميايي بر سلامت انسان و محیط زیست

اثرات مضر مصرف سموم شيميايي

اثرات مضر مصرف سموم شيميايي بر سلامت انسان و محیط زیست

هر چند کنترل اثرات مضر مصرف سموم شيميايي و عوامل خسارت زا با استفاده از آفت کشها در بخش کشاورزي سودمند و ضروري است اما بي توجهي و افراط در مصرف آفت کشها باعث خسارات قابل توجهي در موجودات زنده و ايجاد بيماري و مرگ در انسان ها مي شود.اين مشکلات ناشي از تماس مستقيم و غير مستقيم انسان با آفت کشها است.

افرادي که در تماس مستقيم با اين مواد شيميايي قرار مي گيرند بيشتر در معرض خطر قرار دارند اين افراد شامل کشاورزان و خانواده آنها و کارگراني هستند که در بخش کشاورزي يا در کارخانه توليد سم کار مي کنند، اولين محل تماس سم در انسان پوست است، به محض اينکه بدن در معرض سم قرار مي گيرد، سم در بدن جذب مي گردد و يا بدون جذب شدن تنها در پوست باقي مي ماند.جذب آفت کش در بدن مي تواند باعث بروز مشکلاتي براي سلامتي انسان بشود. مشکلاتي مانند سوزش چشم، مشکلات دستگاه تنفسي و مسموميت حاد که ممکن است به مرگ بيانجامد.

در صورت عدم جذب و باقي ماندن سموم روي پوست حساسيت هاي پوستي اتفاق مي افتد. تماس غير مستقيم با سموم شيميايي ناشي از خوردن غذاهايي است که سموم آفت کش در آن نفوذ کرده اند اين امر مي تواند باعث افزايش مقدار مواد سمي در بدن انسان گردد

بنابراين نشانه ها و علائم مسموميت آفت کش ها اغلب شبيه به انواع مختلفي از عوارض بيماريها هستند به عنوان مثال : سر درد، تب، تهوع، استفراغ و اسهال علائم معمولي بيماري هستند که در شرايط متفاوت ايجاد مي گردد.  سموم شيميايي با تغيير سرعت فعاليت هاي مختلف بدن، افزايش آنها (افزايش تپش قلب و تعريق) يا کاهش آنها (توقف کامل تنفس) عمل مي کنند. مثلا افرادي که در معرض حشره کش مالاتيون قرار مي گيرند دچار تعريق و تعرق زيادي ميشوند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *