کشاورزی ارگانیک و زیستی بهترین انتخاب برای حفظ محیط زیست و سلامتی

کشاورزی ارگانیک و زیستی

کشاورزی ارگانیک و زیستی بهترین انتخاب برای حفظ محیط زیست و سلامتی

کشاورزی ارگانیک و زیستی ، که به کشاورزی بیولوژیکی و پایدار نیز معروف است، نوعی کشاورزی است که در تولید و فرآوری محصولات آن، از کودهای شیمیایی، سموم، هورمون‌ها و دستکاری های ژنتیکی استفاده نمی شود و همه مراحل تقویت زمین، کاشت، داشت و برداشت با استفاده از موارد طبیعی مانند کودزیستی، کمپوست‌ها، حشرات سودمند و میکرو ارگانیسم‌های سودمند انجام می شود. کشاورزی ارگانیک، در واقع به نوعی مدیریت منابع زیستی و تولید محصولات کشاورزی، به روشی کاملاً پایدار و مطابق با اکوسیستم است که در آن، سلامت خاک، گیاه، انسان و سیاره زمین بعنوان یک موجود زنده یکپارچه، اصول پایداری زیستی، کمیت و کیفیت محصولات از تولید تا فرآوری و انتقال به مصرف کننده، مد نظر است.
آنچه که امروزه سبب رشد کشاورزی ارگانیک شده، تاثیر نامطلوب و اثرات باقیمانده و دراز مدت مصرف انواع کودهای شیمیایی، سموم و هورمون های موجود در محصولات کشاورزی بر افراد و محیط زیست می باشد. در كشاورزی سنتی و متعارف بيش از 300 تركيب شيميايی خطرناک و مصنوعی نظير آفت كشها، علف كشها و كودهای شيمايی برای كنترل آفات و حشرات و حاصلخيزسازی خاك مورد استفاده قرار می گیرند كه بقايای اين مواد پس از ورود به بدن مي تواند موجب مشكلات عديده ای گردد.

اثرات مضر کشاورزی متداول بر سلامتی انسان

بروز نقص های مادرزادی، تولد نوزاد با وزن كم، اختلال در سيكل ماهانه زنان، سقط جنين، بلوغ زودرس و يا ديررس، يائسگی پيش رس، كاهش باروری و يا ناباروری، تغيير در سرعت متابوليسم، اختلال در سيستم غدد داخلی، ضعف عضلانی، كاهش حافظه، آسيب به سيستم عصبی و مغز، كاهش كارايی سيستم ايمنی بدن و سرطانزايی. يافته ها حاكی از آنست كه 60 درصد سموم دفع آفات، 90 درصد قارچ كشها و 30 درصد حشره كش ها سرطانزا می باشند.

 مضرات زیست محیطی کشاورزی متداول

 استفاده از كودهای شيمیايی و آفت كش ها سبب آلودگی آب، خاک و هوا می شوند. راه یافتن این مواد سمی به منابع آب زیرزمینی، رودخانه ها و دریاها یکی از خطرات امروزی است که تخریب های شدیدی را در پی داشته از جمله: ایجاد و گسترش مناطق مرده اقیانوسی (که بخاطر نبود اکسیژن هیچگونه موجود زنده-ای نمی تواند در آنها زندگی کند)، نابودی گونه های زیستی جانوری و گیاهی، بر هم خوردن تعادل اکوسیستم، افزایش جلبکهای سمی در دریاها، انتقال سموم از طریق آب به مناطق طبیعی و بکر و نابودی میکرو ارگانیسمهای مفید…
دامنه تخریب های زیستی ناشی از استفاده از کودها و سموم شیمیایی و روشهای نادرست کشاورزی متداول تا مواردی چون فرسایش شدید خاک، ناباروری زمین ها، بیابان زایی و کاهش میزان و کیفیت محصولات کشاورزی نیز پیش رفته است. بطوریکه پس از مدتی زمینهای کشاورزی تمام توان باروری خود را از دست داده و بجای ترمیم خاک، کاملا به کودهای شیمیایی وابسته می شوند. همچنین استفاده بی رويه از كودهای شيميايی و آفت كش ها موجب می شود تا آفتها نسبت به سموم مقاوم گرديده و آفتهای جديدتری نيز ظاهر گردند.

فوايد کشاورزی ارگانیک و زیستی :

 • در کشاورزی ارگانیک و زیستی آب توسط مواد شيميايی آلاينده مانند كودهای مصنوعی، آلوده نمی گردد.
 • تعادل اكوسيستم و حاصلخيزی خاک حفظ شده و فرسايش خاك نيز تا 50 درصد كاهش می يابد. چرا که در کشاورزی ارگانيک از روشهایی چون کمترين میزان شخم زدن، کودهای بيولوژيکی، تناوب کشت مناسب، پوشش گیاهی و غیره استفاده می شود. با این روش خاک بعنوان یک اکوسیستم کامل و سالم به راحتی می تواند خود را احیا نموده و به رشد محصولات کمک کند.
 • تنوع زيستی در زمينهای زراعی ارگانيک به علت عدم استفاده از سموم آفت كش و علف كش، 57 درصد بيشتر است.
 • كشاورزان در معرض سموم و آلاينده های كمتری قرار میگيرند.
 • تحقيقات 76 محقق کشورهای مختلف نشان داده که کشاورزی ارگانيک باعث بهبود چرخه غذايی از باکتريها تا پستانداران می گردد زيراکشاورزی ارگانيک با حيات وحش بصورت دوستانه برخورد می کند و از مواد شيميايی و سموم استفاده نمی کند.
 • در اين نوع کشاورزی با استفاده از عملکردهای اکولوژيکی طبيعی می توان توليد را افزايش داده و خاک و محصولات را در برابر آفات و بيماريها مقاوم نمود.
 • با استفاده از روشهای متعدد حفظ رطوبت خاک، در کشاورزی ارگانیک از آب کمتری استفاده می شود.
 • با بهبود جانوران مفيد خاک و تخميرموادآلی، بافت خاک بهبود يافته و باروری خاک افزايش می يابد، و ميزان مواد مغذی بيشتری به خاک داده می شود. به همين دليل فرسايش خاک کم شده و تنوع زيستی خاک افزايش می یابد.
 • از آلودگی های ناشی به هنگام تولید کودهای شیمیایی از مواد نفتی جلوگیری میشود.
 • بطور کلی می توان گفت که کشاورزی ارگانیک و زیستی با اکولوژی هماهنگ است و باعث تثبيت بافت خاک، حفظ چرخه آب، چرخه کربن، چرخه مواد غذايی و آلودگی کمتر زمين می شود.

فوايد مصرف مواد غذايی ارگانيک :

 • ارزش غذايی بالاتری دارند. ميزان ويتامين C ، كلسيم، منيزيوم، آهن و فسفر در مواد غذايی ارگانيک بيشتر است.
 • مواد غذايی ارگانيک حاوی آنتی اكسيدان بيشتری مي باشند. در مواد غذايی ارگانيک آنتی اكسيدان PHENOLIC بيشتر يافت می گردد (50 درصدبيشتر از محصولات غير ارگانيک). چراكه آفت كش های مصنوعی توليد اين مواد را در گياهان كاهش داده اما كودهای حيوانی و آلی بكار رفته در كشاورزی ارگانيک توليد آنها را افزايش ميدهد.
 • كمتر سمی هستند. محصولات ارگانيک سالم تر بوده و كمتر به بقايای آفتكش های آلی آلوده هستند. همچنين اين محصولات فاقد افزودنيهای غذايی بوده و طبعا سالمترند.
 • غالباً خوشمزه و خوش طعم تر هستند. يكی از دلايل آن اين است كه محصولات ارگانيک پس از برداشت در مدت زمان كمتری بدست مصرف كننده رسيده و تازه تر هستند. و همچنين در محصولات تهيه شده به روش سنتی، با فرآوری ها و دستكاري هايی كه بر روی آنها صورت می گيرد تنها به ظاهر، رنگ، بالا بردن ماندگاری، افزايش توليد و مقاوم كردن آنها در برابر صدمات  ناشی از حمل و انبارداری توجه مي-شود و نه به كيفيت و ارزش تغذيه ای آنها.
 • توليدکنندگان محصولات ارگانيک از استانداردها و دستورالعمل های بسيار سخت گيرانه ای تبعيت مي كنند تا احتمال آلوده شدن اينگونه محصولات به هر گونه مواد شيمايی و سمی منتفی باشد.
 • محققان آمريكايی میگويند ميوه ها و سبزيجات ارگانيك در مقايسه با انواعی كه به روش های رايج پرورش می یابند برای سلامت قلب بهترند. علت اين تفاوت به نيتروژن موجود در خاك مربوط می شود. نيتروژن غير آلی موجود در كودهای رايج براحتی در دسترس گياه قرار می گيرند و بنابراين كود دهی زياد احتمالا باعث كاهش سطوح فلاونوئيدها مي شود.

نجات کره زمین: 

کشاورزی ارگانیک و زیستی بعنوان راهی برای نجات کره زمین معرفی شده است. مسئله بسیار ساده است ؛ با زراعت ارگانیک و عدم استفاده از کود شیمیایی، به چرخه های زیستی احترام می گذارید و بنابراین تعادل زیست محیطی را بهم نمیزنید بلکه به متعادل شدن آن کمک میکنید. همچنین محصول بیشتر و با کیفیت بالاتری تولید می کنید. محصولاتی که مغذی تر هستند و هیچ سم و آفت کشی در خودشان ندارند و طعم و شکلی واقعی دارند.
تحقیقات نشان داده که کشاورزی ارگانیک مقدار قابل توجهی از دی اکسیدکربن جو زمین را جذب میکند و این باعث کاهش گازهای گلخانه ای و کاهش گرمایش جهانی می¬شود. بسیاری از فعاليتهای انجام شده در کشاورزی ارگانيک مانند حداقل شخم، استفاده از گياهان تثبيت کننده نيتروژن، باز گرداندن ضايعات کشاورزی به خاک و استفاده از پوشش گیاهی موجب افزايش بازگشت کربن به خاک گشته و حفظ و ذخيره سازی کربن را باعث می گردد.
 اگر در 1.4 میلیارد هکتار از زمینهای قابل کشت سیاره، زراعت ارگانیک شود، تقریباً %40 آلودگی هایدی اکسید کربن را می توان جذب کرد.
همچنین یک تحقیق در آلمان آشکار کرد که رژیم غذایی کاملاً گیاهی ارگانیک میتواند مقدار آلاینده های گازهای گلخانه ای را تا 94% کاهش دهد.
بدین صورت کشاورزی ارگانیک می تواند برای بسیاری از مشکلات اقلیمی و تغییرات آب و هوایی راه حل مناسبی باشد.
 
خبرگزاری گوکرن
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *