محصول ارگانیک

محصول ارگانیک در 5 سال آینده

گفت و گو با مهندس شكري کارشناس ارشد تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی در رابطه با محصول ارگانیک در 5 سال آینده

خراسان رضوي با وسعت 116.349 كيلومتر مربع، چهارمين استان پهناور كشور محسوب مي شود. اين استان با برخورداري از ظرفيت ها و توانمندي هاي وسيع و توليد انواع محصولات زراعي، باغي ودامي جايگاه ويژه اي در اقتصاد ملي داشته و نقش مهمي در تامين نيازهاي حياتي جامعه، امنيت غذايي و تامين مواد اوليه مورد نياز صنايع و ايجاد اشتغال دارد.همینطور این استان نقش مهمی در تولید محصولات ارگانیک داشته به همین دلیل گفت و گویی با مهندس شكري کارشناس ارشد تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی در استان خراسان رضویداشته که از نظر میگذرانید.

تولید 5400تن محصول سالم در سال

مهندس شکری در موردتولید محصولات ارگانیک در مزارع خراسان رضوی گفت: 262.5هکتار زیر کشت این استان به محصولات ارگانیک اختصاص دارد که حاصل آن 5400تن محصول سالم در سال است.

وی افزود: 35هکتار زیر کشت سیب زمینی ، 60هکتار گوجه فرنگی ،30هکتار پیاز ،برنج22.5 هکتار، گردو16هکتار،سیب درختی15 هکتار ، زعفران 31هکتار است که فعلا تمام اینها در حال گذار T 3هستند وتحت پوشش شرکت CERES آلمان دارای مجوز می باشد.

86هزار هکتار محصول ارگانیک در 5 سال آینده

شکری در ادامه گفت: برنامه ریزی کرده ایم که در 5 سال آینده سطح زیر کشت محصولات ارگانیک خود را به 86هزار هکتار برسانیم که این سطح حدود 5 سال است که تحت نظارت است و قرار است 20هزار هکتار پسته ی جنگلی ،10هزار هکتار گیاهان دارویی که جز مراتع طبیعی هستند و انار ، پسته و زعفران و محصولات باغی دیگر به محصولاتمان اضافه شود.

راه اندازی اولین سایت زعفران ارگانیک در مشهد

کارشناس ارشد تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی در مورد صادرات محصولات ارگانیک ابراز نارضایتی کرد و گفت: چون هنوز به سطح ارگانیک نرسیده ایم و محصولاتمان در حال گذار هستند جایگاهی برای صادرات محصولاتمان در بازار های کشورهای اروپایی نداریم ولی تا سال آینده میتوانیم با برند شرکت CERES آلمان محصولاتمان را در بازارهای جهانی عرضه کنیم.وی افزود: در مهر و آبان نیز تصمیم داریم اولین سایت زعفران ارگانیک را در مشهد به وسعت 1700هکتار راه اندازی کنیم.

باید برندی برای محصولات ارگانیک در ایران راه اندازی شود تا اعتبار لازم را داشته باشد

شکری از عدم فرهنگ سازی برای مصرف محصولات ارگانیک در ایران گفت و افزود: متاسفانه محصولات ارگانیک غیر از تهران در بقیه ی نقاط ایران هنوز جایگاه خوبی ندارد. از طرفی انجمن ارگانیک ایران در برخی مواقع در مغایرت با شرکت های معتبر دنیا مثل شرکت CERES آلمان کار میکندکه این گفته ی بازرسان خود شرکت CERES آلمان است و این باعث وجود ابهاماتی در جریان ارگانیک در ایران شده است.

همینطور اخذ مجوز از شرکتی مثل CERES آلمان بسیار هزینه بر است و باید راهی پیدا شود و برندی برای محصولات ارگانیک در ایران راه اندازی شود تا اعتبار لازم را داشته باشد و در دنیا نیز جایگاهی داشته باشد زیرا کشاورز ما واقعا تحت فشار است و باید از کشاورزان حمایت بیشتری شود.

1 copy

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *