آیا مواد غذایی ارگانیک مغذی ترند؟

آیا مواد غذایی ارگانیک مغذی ترند؟

آیا مواد غذایی ارگانیک مغذی ترند؟

 اعتقاد بر این است که سیستم کشاورزی ارگانیک بر کیفیت و ارزش غذایی خوراکی ها تأثیر می گذارد. در ادامه، این موضوع به طور علمی و تخصصی مورد بررسی قرار می گیرد.

ارزش غذایی محصولات ارگانیک در مقایسه با محصولات معمولی:

در یک بررسی از 400 مقاله انتشار یافته، گزارش شده است مواد غذایی ارگانیک در مقایسه با مواد غذایی غیر ارگانیک مواد معدنی ضروری و ویتامین C و E بیشتری دارند. میوه ها و سبزیجات ارگانیک حاوی بیش از 27 ٪ ویتامین C ، 1/21 % آهن، 3/29 ٪ منیزیم ، 6/13 ٪ فسفر و 18 ٪ پلی فنول نسبت به همتایان معمولی خود می باشند. پلی فنول ها گروهی از ترکیبات گیاهی مانند بیوفلاوونوئیدها، فلاونول ها و پیکنوژنول‌ها هستند که علاوه بر اینکه خاصیت ضد التهابی دارند، طیف وسیعی از مزایای سلامتی، من جمله محافظت در برابر آلرژی، آرتروز، بیماری های قلبی، سرطان و … را نیز شامل می شوند. در واقع سموم دفع آفات، حشره کش ها، علف کش ها و قارچ کش ها توانایی گیاه را در تولید این ترکیبات مهم گیاهی مسدود می کنند.

با توجه به تحقیقات گسترده ای که در این زمینه انجام شده مواد غذایی که در شرایط ارگانیک تولید می شوند اغلب دارای ریز مغذی های بیشتری نسبت به مواد غذایی رشد یافته در شرایط معمولی کشاورزی هستند. به طور متوسط میزان ریز مغذی ها 7/7 درصد در غذاهای ارگانیک بیشتر است.

نتایج برخی تحقیقات نشان می دهد که در کشت ارگانیک نسبت بیشتری از اسیدآمینه های ضروری در برخی از حبوبات و محصولات غلات از جمله ارقام گندم، چاودار و ذرت تولید می شود.

 

اثر کشاورزی ارگانیک بر ظرفیت آنتی اکسیدانی

پژوهشگران گزارش کرده اند که فلفل دلمه ای و گوجه فرنگی رشد یافته در شرایط ارگانیک در مقایسه با شرایط معمولی ظرفیت آنتی اکسیدان و ویتامین C بیشتری دارند. همچنین بادمجان ارگانیک غلظت بالاتری از پتاسیم، کلسیم، منیزیم و آنتی اکسیدان ها نسبت به بادمجانی که در شرایط معمولی رشد می­کند دارد. منظور از ظرفیت آنتی اکسیدانی کل، پلی فنول های کل و فلاونوئید و کوئرستین هاست که از نظر تغذیه ای دارای اهمیت بالایی هستند.

ترکیباتی که خاصیت آنتی اکسیدانی دارند، می توانند بدن انسان را در برابر حملات رادیکال های آزاد محافظت کنند. تخمین زده شده است که یک سوم از مرگ و میرهای ناشی از سرطان می تواند از طریق اصلاح رژیم غذایی، به ویژه با غنی سازی رژیم های غذایی با میوه و سبزیجات پیشگیری شود.

 

اثر کشاورزی ارگانیک بر میزان فنول کل

تمشک، توت فرنگی و ذرت ارگانیک میزان فنول کل بالاتری نسبت به آن­هایی که در شرایط معمولی رشد می کنند، دارند. فنول­ها برای سلامتی گیاهان (دفاع در برابر حشرات و بیماری­ها) و همچنین برای سلامتی انسان به دلیل فعالیت آنتی اکسیدانی قوی و طیف گسترده ای از خواص دارویی مهم هستند.

 

اثر کشاورزی ارگانیک بر میزان آلاینده ها

سبزیجات ارگانیک حاوی مواد آفت کش و نیترات یا نیتریت نیستند. محققان دریافتند که غذاهای معمولی حاوی غلظت بیشتری از سموم دفع آفات و فلز سمی کادمیوم هستند. کادمیوم یک ماده شیمیایی سمی است که در خاک وجود دارد و توسط گیاهان جذب می شود. مطالعات نشان می­دهد که سطح کادمیوم در غلات ارگانیک در مقایسه با غلات معمولی به طور قابل توجهی پایین تر است.

 

اثر کشاورزی ارگانیک بر طعم

با توجه به این که کشاورزی ارگانیک همراستا با طبیعت می باشد. به فرآیندهای رشد فرصت بیشتری داده که سیکل خود را طی کنند. پس هر محصول به صورت بالقوه به ذات خود بر گشته و بالطبع طعم و کیفیت مطلوب تری دارند.

 

منابع:

 

?Is organic food better forour health
Effects of Organic and Conventional Cultivation Methods on Composition of Eggplant Fruits

Chapter 12 – Fruits, Vegetables, and Nuts: Good Sources of Antioxidants

Characterisation of antioxidant compounds in sweet bell pepper (Capsicum annuum L.) under organic and conventional growing systems

Organic Food

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *