دانه های گوجه فرنگی بهترین جایگزین آسپرین

بهترین جایگزین قرص آسپرین

دانه های گوجه فرنگی همانند داروی آسپرین عمل می کنند.

دانشمندان در دانه های گوجه فرنگی ماده ای را یافتند که می تواند با پیشگیری از لخته شدن خون در بدن به گردش طبیعی خون انسان کمک کرده و به نوعی عملکرد قرص آسپرین را شبیه سازی کند. هم اکنون بسیاری از افراد در سراسر جهان روزانه آسپرین مصرف می کنند تا از لخته شدن خون پیشگیری کنند، این در حالی است که مصرف این دارو می تواند عوارض زیادی مانند خونریزی معده را به همراه داشته باشد.

گوجه فرنگی منبع غنی از آنتی اکسیدان های طبیعی مانند پلی فنول ها، ویتامین های E و C و کاروتن ها است که روند تشکیل پلاک های آترواسکلروتیک را مهار می کند. پژوهش ها حاکی از این است که گوجه فرنگی دارای اثرات ضد پلاکتی می باشد و مصرف آن به عنوان یک رژیم پیشگیری و درمانی برای بیماری های قلبی عروقی مفید است. در سال 2009 ، عصاره های گوجه فرنگی توسط سازمان ایمنی غذایی اروپا (EFSA) به عنوان یک ماده غذایی برای حفظ تجمع پلاکت های خون تأیید شد.

همچنین مطالعات نشان می دهد که دانه های گوجه فرنگی فشار خون را نیز کاهش می دهند.

بنابراین دانه های گوجه فرنگی بدون هیچ گونه عوارض جانبی، جایگزین سالم تری برای قرص آسپرین هستند.

ژل اطراف دانه های گوجه فرنگی هم بی رنگ و هم بدون طعم است، بنابراین می تواند به غذاها و نوشیدنی ها اضافه شود بدون اینکه بر کیفیت کلی غذا تأثیر بگذارد. جالب است بدانید این ماده ثبت اختراع شده و با نام تجاری Fruitflow به بازار عرضه می شود. این ماده قبلاً به مجموعه ای از آب میوه ها اضافه شده است و با گذشت زمان می توان انتظار داشت که در مواد غذایی بیشتری استفاده شود. آزمایشات نشان می دهد ۳ ساعت بعد از مصرف آن گردش خون بدن به حالت یکنواخت درمی آید و اثرات آن تا ۱۸ ساعت در بدن باقی می ماند.

البته این یافته ها به این معنی نیستند که شما مجازید مصرف آسپرین را بدون دستور پزشک قطع کنید.

 

منابع:

The influence of adding tomato extract and acetylsalicylic acid to hypotensive therapy on the daily blood pressure profiles of patients with arterial hypertension and high cardiovascular risk

Effects of tomato extract on human platelet aggregation in vitro

Favourable hypotensive effect after standardised tomato extract treatment in hypertensive subjects at high cardiovascular risk: a randomised controlled trial

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *